LITUUS AUDIO PRESTIGE K2

NOWOŚĆ NIEWĄTPLIWIE WARTA POSŁUCHANIA 

Mobirise

Lituus Audio, to jedna z wielu młodych, polskich manufaktur. Firma założona z pasji i radości tworzenia rzeczy wyjątkowych, przeznaczonych dla prawdziwych miłośników dobrego dźwięku. 

Jej założycielem i głównym konstruktorem jest Bartek Płócienniak - znany ze współpracy z Circle Audio.

Nie wiem, czy to jest dziełem przypadku -czy nie, ale monitory Lituus Audio znakomicie zgrywają się ze wzmacniaczem Circle Audio A-200 - flagowcem tej coraz bardziej popularnej, krakowskiej manufaktury. 

Bartek podszedł do budowy kolumn bardzo poważnie. Wiele razy opowiadał nam o najlepszych możliwych komponentach, o ich połączeniu i efekcie, jaki już udało mu się uzyskać.

Trochę to trwało, ale w końcu w Oazie Dźwięku zawitały monitory kompletne, świetnie zestrojone i znakomicie brzmiące.


KILKA SŁÓW NA TEMAT KONSTRUKCJI

Prace nad monitorem K2 Prestige rozpoczęły się już w 2017 roku. Duży udział ma tutaj założyciel i główny konstruktor firmy AudioSynergia - Hieronim Piotr Machnik, zajmujący się od 15 lat produkcją kolumn na specjalne zamówienie.

Linia Prestige została skierowana do wymagającej grupy odbiorców, ceniących sobie klasyczne i proste rozwiązania kolumn stereo, ze zwrotnicami pasywnymi.

Trzeba przyznać, że monitory K2 są wykonane bardzo estetycznie i robią wrażenie skończonej, przemyślanej konstrukcji, nie tylko pod względem designu. 

Ściany zewnętrzne wykonane zostały z płyt MDF o grubości 18 mm. 

Obudowy wewnętrznie usztywniono krzyżowymi wzmocnieniami, spinającymi wszystkie ściany.

Głośniki wysokotonowe pracują w oddzielnych komorach, odseparowanych od ciśnienia wytwarzanego przez głośniki niskośredniotonowe. 

Przetworniki wysokich częstotliwości są wyposażone w filcowe pierścienie, redukujące odbicia dźwięku od frontu kolumny, oraz dyfrakcję fal. 

Wnętrza obudów są wytłumione filcem. W zwrotnicach zastosowano najwyższej klasy elementy: cewki taśmowe Wax oraz Litz firmy Jantzen, rezystory firmy Mundorf, oraz uznane na całym świecie kondensatory KPAL i MKP10 firmy Miflex.

Terminale głośnikowe, to doskonale znane WBT Nextgen. 

W każdej kolumnie zastosowano dwa głośniki Eton Orchestra, wyposażone w membranę z długowłóknistej celulozy, oraz promieniste przetłoczenia, radykalnie zwiększające jej sztywność, przy zachowaniu bardzo niskiej masy, oraz rozbijające i wytłumiające rezonanse własne do minimum. 

Tony wysokie odtwarza topowy głośnik firmy Morel: Supreme Titanium, z jedwabną membraną Acuflex,  o średnicy 28 mm, cewką nawijaną na tytanowym karkasie oraz układem napędowym, opartym na płaskim magnesie neodymowym, wyposażonym w pierścienie Faradaya.


DŹWIĘK 

Powstaje najważniejsze pytanie: jak to gra? 

W zestawie z Krellem KAV-300i i KAV-280CD - bardzo dobrze. 

Lituus Audio Prestige K2 wydają się nie mieć własnego charakteru. Dźwięk jest neutralny, bez podbarwień, nastawiony na reprodukcję pełnego pasma, bez faworyzowania któregokolwiek z podzakresów.  

Średnica, góra i bas tworzą nierozerwalną całość: bardzo spójny, bogaty w szczegóły przekaz.

Kolumny są bardzo wrażliwe na ustawienie. Warto poświęcić więcej czasu na znalezienie ich optymalnej pozycji. Raczej powinny być nieco przesunięte do zewnątrz, krzyżując się za słuchaczem. 

Lituus Audio Prestige K2 generują fantastyczną przestrzeń, rozciągającą się wszerz i w głąb - za linią kolumn.  Dźwięk słychać także daleko z tyłu, za głowami słuchaczy. Holografia i trójwymiarowość połączona jest z bardzo precyzyjną lokalizacją pozornych źródeł dźwięku. To ważny aspekt i ogromna zaleta tych konstrukcji. 

Naszą uwagę zwróciła niesamowicie szczegółowa góra pasma. To zasługa fantastycznego głośnika Morela. Spokój, dystans, a jednocześnie fenomenalny wgląd w nagranie.

Średnica nie była nachalna, ani męcząca. Była za to bardzo sugestywna. Dosłowna i namacalna. 

Warto wspomnieć o bardzo dobrej dynamice w skali mikro. Lituus Audio nie mają problemu z odtworzeniem wielu instrumentów grających na bardzo podobnym poziomie głośności. 

To są monitory do długich odsłuchów. Nie męczą, ale bardzo wciągają. Mają dość dużą skuteczność, więc wysteruje je nawet przeciętnie wydajny wzmacniacz lampowy. 

Zastanawiacie się pewnie teraz nad wadami tej konstrukcji...

Naszym zdaniem na niektórych nagraniach słychać lekką dominację basu. 

Sprawa dotyczy jedynie konfiguracji Krella. Na Circle Audio A-200 nie zaobserwowaliśmy tego zjawiska. No i tylko niektórych realizacji. 

Naszym zdaniem Lituus Audio Prestige K2, to bardzo dobre kolumny. Konstrukcja, której na pewno warto posłuchać. A już na pewno każdy miłośnik dobrego dźwięku powinien znać ich brzmienie. 

Bartek włożył mnóstwo pracy w ich powstanie. Opłaciło się. Chętnie posłuchamy ich kiedyś dłużej, z inną elektroniką. 


Oaza Dźwięku


ZDJĘCIA DZIĘKI UPRZEJMOŚCI LITUUS AUDIO




COPYRIGHT BY OAZA DŹWIĘKU 2020

Created with ‌

Offline Website Creator