TEST KOLUMN PODSTAWKOWYCH DO 2 TYŚ PLN

DALI IKON 2, QUAD 11L

Mobirise
Przyszedł czas na drugą część testu.

Tym razem do naszej konfiguracji podłączyliśmy dwie pary monitorów w cenie do 2 tyś PLN za używane.

Przypomnijmy, że kolumny testujemy ze wzmacniaczem JVC AX-1100 (jego recenzję znajdziecie TUTAJ) i odtwarzaczem Pioneer PD-75 (TUTAJ znajduje się opinia o nim).

Do Waszego wglądu jest też pierwsza część testu, z głośnikami podłogowymi w tej samej cenie (TUTAJ).

Pamiętajcie jednak, że kolumny dobieramy pod ten konkretny system i odsłuchujemy w naszym, oazowym pomieszczeniu.

To najważniejsza uwaga wstępna.

Oznacza to, że w Waszym systemie i w warunkach odsłuchowych jakimi dysponujecie te kolumny mogą się zachować zupełnie inaczej.

Możemy jedynie rekomendować do odsłuchu urządzenia w konkretnym przedziale cenowym.


Przyjrzyjmy się więc testowanym dziś głośnikom…


Dali Ikon 2 – bardzo chwalone monitory, które doczekały się swojej wersji mkII. Dość spartańska, ale solidna obudowa i firmowy patent z dwoma tweeterami. Kopułkowy głośnik wysokotonowy został uzupełniony wstęgą, która pracuje powyżej 14kHz. Częstotliwość podziału pomiędzy 18cm midwooferem, a głośnikiem wysokotonowym wynosi 3 kHz.

Quad 11L to – można rzec – konstrukcja klasyczna, która ma bardzo dobrą opinię i cieszy się dużą popularnością na Wyspach Brytyjskich. Zresztą, podobnie jak pozostałe wyroby firmy Quad. 11L to kolumny dużo mniejsze gabarytowo od Dali. Przeznaczone do zdecydowanie mniejszych pomieszczeń. Co ciekawe, produkowane także w wersji aktywnej, z oznaczeniem STUDIO.
Materiał muzyczny identyczny jak ostatnio.



ODSŁUCH
Podobnie jak w przypadku pierwszego testu, różnice w brzmieniu kolumn stały się widoczne już po włączeniu pierwszej płyty.

Na kapitalnie zrealizowanym (jak na 1967 rok) i znakomicie zremasterowanym nagraniu The Moody Blues zdecydowanie bardziej otwarte okazały się kolumny Dali. Wysokie tony iskrzyły i dźwięczały w uszach. Niestety z niewielką tendencją do wyostrzeń na przełomie środka i góry. Przestrzeń zarysowana poprawnie. Trąbka u góry, głos wokalisty z lekkim pogłosem. Tendencja do kreowania sceny na szerokości kolumn.

O wiele bardziej delikatne i subtelne były Quady. Bardzo ładne wysokie tony. Dobrze zaznaczony, ale nie nachalny przełom środka i góry. No i najważniejsze: kapitalna, rozciągająca się po całym pokoju, przestrzeń.

Manfred Mann i jego Earth Band przywitali nas bardzo realistycznym dźwiękiem gitary. Na kolumnach Dali słychać było niemal każde dotknięcie struny. Niestety, w miarę upływu czasu dźwięk stał się natarczywy, a średnica wyostrzona. Quady nie były może na początku tak realistyczne, ale z czasem dźwięk zyskiwał na jakości. Swoją barwę zachował nawet w miejscach, gdzie kolumny Dali wyostrzały przekaz.

Concerto for a Rainy Day – nagranie, które jest ciężko prawidłowo odtworzyć na wielu systemach – kolejny raz obnażyło wady prezentacji oferowanej przez Dali Ikon 2. Znów pojawiły się wyostrzenia i agresywny przełom środka i góry. Quady były znacznie bardziej delikatne - grały zaokrągloną średnicą i subtelnymi wysokimi tonami. Podobało się nam na tyle, że włączyliśmy kolejne nagranie: Mr Blue Sky. I tutaj naszą uwagę zwrócił bardzo oszczędny bas – cecha, która z czasem stanie się największą wadą kolumn Quada.

Wadę tę obnażył również utwór Aero z repertuaru J.M. Jarre’a. Słabo słyszalna stopa automatycznej perkusji, a przez to zakłócony rytm nagrania. Dali były pod tym względem o wiele lepsze. Jednak oprócz zbyt agresywnego przełomu środka i góry pojawiło się delikatne zapiaszczenie. Byliśmy rozczarowani tą prezentacją.

Muzykalność Quadów dała znów o sobie znać przy nagraniu Chucka Mangione. Co prawda nie było pożądanego wykopu i uderzenia, ale była delikatnie brzmiąca gitara. Głos wokalisty miał kapitalny timbre. W sam raz na długie, zimowe wieczory. Dali jak zwykle przerysowały tą subtelnie brzmiącą gitarę. Dużo lepiej za to poradziły sobie z basem i wykopem.

W przypadku utworu Barclay James Harvest sytuacja była podobna:
Dali – zbyt dużo przełomu środka i góry, niewielkie wyostrzenia i przerysowanie
Quady – bardzo ładnie zaokrąglona średnica, subtelne wysokie tony i spore niedostatki na basie.



PODSUMOWANIE
Największy wpływ na wynik obu testów kolumn miała specyfika naszej konfiguracji.
JVC AX-1100 to bardzo jasno brzmiący wzmacniacz, który potrzebuje „poskromienia” czyli delikatnie brzmiących, szczegółowych kolumn. Nikt by nie przypuszczał, że najlepszym zestawem głośnikowym do niego, spośród testowanych przez nas, w tym przedziale cenowym, okażą się budżetowe Dali 104. Konstrukcja znana od wielu lat i ceniona za wybitny stosunek cena/jakość.

Najczęstszą wadą była skłonność do wyostrzeń, co przy tak brzmiącej konfiguracji było do przewidzenia. Najbardziej rozczarowały nas kolumny Infinity. Mieliśmy duże oczekiwania po odsłuchu Renaissance 90 z Krellem. Niestety Renaissance 90 to nie Reference 60, a Krell to nie JVC.

Każda konfiguracja jest inna i każde warunki odsłuchowe są inne.

Musicie o tym pamiętać czytając naszą recenzję. Coś, co u nas nie zagrało, u Was może okazać się strzałem w dziesiątkę. Bo przecież dochodzą tak subtelne kwestie jak preferencje dźwiękowe i gust muzyczny.

W dzisiejszym teście lepsze okazały się kolumny Quad 11L, ale te malutkie monitory również mają swoje wady. Brak odpowiedniej ilości basu wynika zapewne właśnie z gabarytów. Ale to jedyna ich wada.

Kolumny Dali w tym zestawieniu rozczarowały na całej linii. Agresywny przełom środka i góry, wyostrzenia i zdecydowanie gorzej zarysowana scena niż w przypadku Quadów. Ale z miękko grającym wzmacniaczem to może być bardzo dobry wybór.

Pamiętajcie, zanim dokonacie zakupu czy to nowych urządzeń, czy używanych, konieczny jest odsłuch własnego materiału muzycznego w swoim docelowym pomieszczeniu, wraz z pozostałymi elementami konfiguracji.

To Wam ma się podobać to, czego słuchacie. Nie tylko muzyka, ale i dźwięk. 





Specyfikacja kolumn Dali Ikon 2 ze strony producenta:

Product Series: IKON 2
Speaker Type Front
Frequency Range (+/-3 dB) [Hz] 42 - 30,000
Sensitivity (dB, 1 W @ m) (dB) 88
Nominal Impedance [Ω] 8
Maximum SPL [dB] 108
Crossover Frequency (Hz) 3,000/14,000
Bass Reflex Tuning Frequency [Hz] 41
Enclosure Type Bass Reflex
Recommended Placement Stand
Soft Dome Tweeter (mm, diameter) 28
Ribbon (HxW, mm) 45 x 17
Drivers Mid/Woofers 1 x 6,5"
Magnetic Shielding Semi
Dimensions (HxWxD) (mm) 440 x 190 x 300
Connection Inputs Bi-wiring
Weight (kg) 9



Dane techniczne kolumn Quad 11 L:

Type: 2 way, 2 driver loudspeaker system 
Frequency Response: 45Hz to 24kHz 
Recommended Amplifier: 30 to 150W 
Impedance: 6Ω 
Sensitivity: 86dB 
Bass: 1 x 125mm cone 
Tweeter: 1 x 25mm dome 
Dimensions: 325 x 190 x 243mm
COPYRIGHT BY OAZA DŹWIĘKU 2019

Built with ‌

Mobirise.com